Przejdź do głównej zawartości

Przygotowanie owczarka do wystaw.

Przepiękny widok owczarków w kłusie pędzących dookoła ringu na wystawie to efekt ciężkiej pracy i wielu treningów. Posiadanie pięknego psa to połowa sukcesu. Prezentacja i kondycja psa wynikające z regularnej pracy mogą bardzo pomóc w uzyskaniu lepszej oceny.




Najwłaściwsze jest rozpoczęcie pracy już ze szczeniakiem. Tak więc pozycja na stój, sprawdzanie uzębienia, praca w ringu w ruchu  to elementy które wypracowywać można w krótkich sesjach przeplatanych zabawą.



Wydawać się może iż nauka ciągnięcia na ringówce kłócić się nam będzie z nauką poprawnego chodzenia przy nodze na smyczy, które jest niezbędna na co dzień. Nic bardziej mylnego. Stosując na treningach od początku konkretne akcesoria i komendy damy psu jasną i klarowną sytuację, jakie zachowanie teraz jest oczekiwane. Wprowadzamy więc łańcuszek czy specjalną obrożę + długa smycz najlepiej skórzana (ringówka)  na treningi do wystaw, do cywilnego posłuszeństwa najstosowniejsza będzie szeroka obroża skórzana bądź parciana + smycz. Zakładając psiakowi wystawowe akcesoria tuż przed treningiem dajemy mu dodatkową komendę.



Pierwsze sesje muszą być bardzo krótkie, tak by pies traktował je jak super zabawę, unikamy korekt, raczej tylko nagradzamy to co pies robi zgodnie z oczekiwaniem. Nagradzamy więc brak ucieczki ciałem przed dotykiem, wyciszamy psa w komendzie stój, przyzwyczajamy do przestawiania łapek, ustawiania przodu. Z czasem wprowadzamy do tego wyprostowanie ciała przewodnika, a także większy dystans.




Poza prezentacją na stój, zaczynamy również zwracać uwagę na zachowanie psa w ruchu, wprowadzając konkretną komendę i nagradzając za wyjścia do przodu, brak cofnięcia na napięcie smyczy. Przydatna okazać może się bardzo pomoc drugiej osoby, która może prowokować psa nawoływaniem bądź  ulubioną zabawką do poruszania się na napiętej smyczy przed przewodnikiem. Ilu handlerów trenerów tyle pewnie metodyk nauczania. Ważne jednak by pies miał świadomość jakie zachowanie jest oczekiwane przy wprowadzonej i systematycznie wzmacnianej komendzie.



Rzecz jasna cały proces socjalizacji codzienny również pomoże nam przy wystawianiu psa, obojętne zachowania wobec tłumu ludzi, wrzawy, szczekajacych psów, psów szybko się przemieszczających. Pozwoli to wyprowadzić na ring w odpowiednim momencie psa zrelaksowanego, będącego w stanie skoncentrować się na zadaniu do wykonania.   



Bardziej zaawansowane treningi już u psów dorosłych powinny zawierać ćwiczenia wyrabiające kondycję, oraz ładny wydajny kłus, czyli np bieganie przy rowerze. Wersja dla leniwych to bieżnia :-).
W przypadku wystawiania w klasie użytkowej utrudnieniem jest bieganie z psem dookoła ringu bez smyczy. Wystawianie w tej klasie musi być poprzedzone zdaniem egzaminów PT ( obecnie BH) i IPO, tak więc bieganie bez smyczy nie powinno wyszkolonym psom sprawiać kłopotu, a dla ułatwienia w odróznieniu od egzaminów i zawodów handler może mieć ze sobą doping w postaci piłki czy gryzaka.  




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ruda królewna

Pies pierwszy i naukochańszy, tak to jest z tą pierwszą miłością . Zawitała w moim domu przypadkiem i tylko na chwilę, tak sobie żyłyśmy ponad miesiac tymczasowo i przyszedł moment w którym uznałam, że sprawę należy zalegalizować tzn otworzyc portfel i wykupić małą od faktycznego właściciela. Zaporową cenę przełknęłam i każdego kolejnego dnia patrzyłam co rano na swoją osobistą niuśkę. Ależ byłam dumna. Nic to, że suczka rzucała się z jazgotem na wszystko co ma cztery łapy, poza tym defektem była i jest idealnym psim towarzyszem w mieście, na wsi, na wakacjach, w pracy, pies uniwersalny. Jak wspomnialam nie lubila dziewczyna psów i do tej pory ich nie uwielbia, raczej akceptuje dorosłe psy, ma kilku osobistych wrogów, lubi szczeniaki. Atak pittki który nastąpił drugiego dnia pobytu u mnie jednak zrobił swoje, ja pewnie mogłam wczesniej inaczej reagować. Na pierwsze szkolenie trafiłysmy gdy miała pół roku, śp. Andrzej Dun...

Seminarium Obedience z J.Hewelt

Seminarium Obedience z J.Hewelt Z braku czasu udało mi się wygospodarować tylko jeden dzień i poobserwować pracę Joanny Hewelt . Miałam okazję dwukrotnie oglądać jej starty z nieżyjącym już Ludwigiem, para zachwycała szczególnie wszelkimi chodzeniami i precyzją wykonania kilku innych ćwiczeń. Zgłoszone na ten dzień psiaki prezentowały z grubsza podobny poziom, tak więc gama zaproponowanych przez prowadzącą elementów sprowadzała się do jak to określono kilku podstawowych elementów, które każdy psiak zaczynający treningi do Obedience powinien opanować. KONTAKT WZROKOWY Początki w statyce , zaznaczanie kontaktu niewymuszonego mechanicznie. Zasugerowana pozycja przodem do stojącego psa, + chodzenie do tyłu , uzasadniona tym, iż jest to proces nauki gdy pies popełnia jeszcze błędy. Do pozycji finalnej przy nodze przechodzimy wtedy, gdy pies błędów już nie popełnia. Pozycja już   przy nodze ma się równać automatycznie uniesionej głowie, nierozerwalnie. W trakcie nauki un...

Zima i nowy aparat.

Trochę niefortunne połączenie, ale raz się żyje. Przypadkowe na razie mocno zdjęcia. Rękawiczki, minusowe temperatury i dzikie tłumy nad zalewem nie pomagają. Ale będzie lepiej, oby do wiosny :-)